Esp ve Esc nedir? Ne işe Yarar? Arızası Nasıl Anlaşılır

Sinan Tektaş

Esp ve Esc nedir? Ne işe Yarar? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Bu yazımızda ESP Nedir?, ESC Nedir?, ESP ve ESC' nin Araçlardaki Görevi Nedir? ESP ve ESC Ne İşe Yarar?, ESP ve ESC Hangi Sistemlerle Birlikte Çalışır?, ESP ve ESC arızaları nasıl anlaşılır? gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

ESP, Elektronik Stabilite Programı'nın baş harflerinden oluşan Türkçe'de ''Elektronik Dengede Tutma Programı'' olan aracın savrulmasını önleyen ve ASR, ABS gibi sistemlerde birarada çalışan sistemdir. ESC ise Elektronik Stabilite Kontrolü baş harflarinden oluşan ESP ile aynı özellikleri taşıyan sistemdir. ESP ve ESC hemen hemen aynı görevi görmekte markadan markaya isimlendirmeleri değişmektedir.

Ülkemizde otomobil sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Araştırmalara göre araba seçiminde ilk bakılan özellikler yakıt, vites türü ve görünüş iken güvenlik donanımları ikinci planda yer alıyormuş. Otomobil sahibi olmak isteyenlerin; aracın renginden şeklinden çok güvenli olup olmadığına bakması gerekmektedir. Otomobil kullanıcıları arttıkça trafik kazalarının sayısı da ciddi anlamda artmaktadır. Özellikle direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesi sonucunda birçok kaza meydana gelmektedir. Bu sebeple oluşan kazaların önlenmesi ya da en aza indirilmesi için Esp – Esc denilen bir sistem bulunmaktadır. 

Bu sistem sayesinde araç savrulmaları ve direksiyon hâkimiyetinin kaybedilmesi gibi durumlar en aza indirgenmektedir. Esc’nin açılımı Elektronik Stabilite Kontrolü olarak karşımıza çıkarken, Esp’nin açılımı Elektronik Stabilite Programı’dır. Yani bu iki sistemde hemen hemen aynı işlevi görmektedir desek yanılmış olmayız. İstatiklere göre her ölümlü kazanın %35'i araba savrulmaları yüzünden meydana geliyor. ESP veya ESC sistemi ise aracın savrulmasını %35-40 oranında azaltıyor.

Bu sistem sayesinde aracın denge kontrolü sağlanmaktadır. Araçlarda bulunan bu sistem, emniyet kemeri ve hava yastıkları gibi aracın güvenliğini sağlayan son derece önemli bir sistemdir. Bu sistem aktif olarak işlev gördüğü için diğerlerinden daha önemli bir yere sahiptir. Bu kontrol sisteminin amacı kazalarda fazla zarar görmenizi engellemek değil, sizi kazalardan tamamen koruyarak kaza yapmamanızı sağlamaktır. 

Örneğin direksiyon hâkimiyetinizi kaybetmeniz durumunda esc ve esp sistemi hemen bu durumu algılar ve kontrolü tekrar ele geçirmenizi sağlar. Yani aracınızın kontrolünün sağlanması ve güvende olmanız açısından bu sistemlerin önemi oldukça büyüktür.

Esp – Esc Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Normal şartlarda ESP ve ESC çok fazla arıza yapmamaktadır. Kullanıma bağlı olarak sensörlerde yada araç beyninde olabilecek problemler nedeniyle arızalanabilir. Arızalandığı zaman araç gösterge panelinde ESC/ESP lambası yanmaktadır. Sönmediği taktirde aracınızı yetkili servise götürmeniz önerilir. Aracınızda yer alan bu sistemlerin herhangi bir arızayla karşılaşması durumunda ciddi bir tehlike altında olduğunuzu kesinlikle unutmamalısınız. Bu sistemlerin bozulduğunu aracınızda oluşan savrulmalar ve kontrol kayıpları sonrasında anlayabilirsiniz. Ayrıca uyarı ışığının yanması durumunda kesinlikle bu konuyu önemsemelisiniz.
Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesinden çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir, www.otopazarla.com.

Resim eklemek için:
[image] image_url [/image]

Bir kod bloğu eklemek için:
[code] your_code [/code]

Teklif eklemek için:
[quote] your_quote [/quote]

Bağlantı eklemek için:
[link] your_link_text | link_url [/link]