@Medsos

Benzinli Motorlarda Kullanılan Sensörler

Author
Published Ekim 12, 2021
Benzinli Motorlarda Kullanılan Sensörler

Benzinli Motorlarda Kullanılan Sensörler

Benzinli motorlarda kullanılan sensörler, aracın kütle hava akışından, radar sensör sistemine kadar birbiriyle bağlantılı, güvenliği sağlayan ve ana mekanizmayı çalıştıran sistemlerdir. Aynı yönde ve şeritte giden araçlar için radar sensörleri önemlidir. Hava sıcaklığı, yakıt oranı ve yakıt sıcaklığına dayalı birden fazla sensör sistemi bulunmaktadır.Araçlardaki Sensörler Nedir Ve Neden Kullanılır ?

Araç mekanizması birbirine bağlı birçok sistemi devreye sokarak, sistemin arıza vermeden ve patlamaya neden olmadan çalışmasını sağlamaktadır. Bu sistem, kızılötesi ile motor krank devir sensörüne kadar etkili olmaktadır. Yakıt oranı, yakıt sıcaklığı, hava akış mekanizmaları ve radar sistemleri de dahil olmak üzere benzinli motorlarda kullanılan sensörler arasında yer almaktadır.

·         Yakıt sıcaklığı sensör sistemleri

·         Yakıt sensörü ve manidord hava sıcaklık sensörü ( MAT)

·         Kütle hava akış sensörü (MAF) ve motor krank devir sensörü

Yakıt sıcaklığı, ateşleme sistemi devresi ve bobinlerin silindir sistemleri üzerinden bütün sistemi saniyeler içinde kontrol ederek, aynı anda devreye sokmaktadır.

Dizel Motorlarda Kullanılan Sensörler

Dizel motorlarda kullanılan sensör sistemleri, oksijen sensörü, MAF ve Map sistemleridir. Kransk pozisyon sensörü ve vuruntu sensörü de dahil olmak üzere bütün sistem araç çalışmaya başladığında devreye girmektedir. Hava akışı ve yakıt oranına göre çalışma, su sıcaklığı sensörü ile birlikte hareket sensörünün devreye girmesiyle motor kullanımında sağlıklı bir pozisyon oluşturulacaktır. Kilometre hız sensörü de dahil olmak üzere dizel motorlarda sistem devreye girecektir.

Yorum Gönder

[ADS] Bottom Ads

Sayfalar

Copyright © 2021