@Medsos

Benzinli Motorlarda Silindire Ne Alınır ?

Author
Published Ekim 12, 2021
Benzinli Motorlarda Silindire Ne Alınır ?

Benzinli Motorlarda Silindire Ne Alınır ?

Benzinli motorlarda silindire ne alınır; benzinli motorların çalışma sisteminde, motor devreye girdiği anda her şey sistematik bir şekilde ilerlemelidir. Emme, sıkıştırma, ateşleme ve egzoz devreye girerek, 4, 6 ve 8 silindirli sistemlere göre motorun performansına bağlı olarak sistem çalışmaya başlayacaktır.

Benzinli Motorlar Hangi Prensibe göre Çalışır?

Benzinli motorlarda silindire ne alınır; motor sisteminde silindir önemli bir rol oynamaktadır. Emme işlemi yapıldıktan sonra hava ile yakıtının sıkıştırılması sağlanır, aralıklarla ateşleme bobinlerine gösterilir. Enjöktörün bulunduğu kısımda püskürtme gerçekleşerek, ateşleme devreye girecek ve aracın egzozu devreye girecektir.

·         Emme ile temiz havanın alınması sağlanır.

·         Sıkıştırma işleminde hava sıkıştırılacaktır.

·         Ateşleme devreye girecek ve yakıt püskürtülerek sistem çalışmaya başlayacaktır.

·         Yakma işlemi gerçekleştikten sonra silindir içinde biriken gazın egzozla birlikte dışarı atılması sağlanacaktır.

Silindir sistemi kusursuz ve sistemi çalıştığı takdirde bu sıralamayla, silindir sayısına göre yakıt hava karışımıyla birlikte araç çalışmaya başlar.

Benzinli Motor Çalışma Prensibi Nedir?

Benzinli motorlar 4, 6 ve 8 silindirli sistemlere göre çalışmaktadır. Aşama aşama ilerlemekte olan yakıt alma, hava sıkıştırma ve püskürtme işleminden sonra araç motoru enerji alarak kusursuz bir şekilde çalışmaya başlayacaktır. Benzinli motorların sağlıklı çalışması için hava alımı ve yakıt alımı oranları belirlenmelidir. Zamanlamaya bağlı olarak ateşleme ve püskürtme işlemleri de aynı şekilde eşit sağlanacak şekilde art arda gelişmelidir. Motor devreye girerek sistem tamamen çalışacaktır.

Yorum Gönder

[ADS] Bottom Ads

Sayfalar

Copyright © 2021