Benzinli Motorlarda Soğutma Sistemi

Sinan Tektaş

Benzinli Motorlarda Soğutma Sistemi

Motor ısısına karşı geliştirilmiş olan benzinli motorlarda soğutma sistem, içinde az miktarda sıvı bulunan tamamen kapalı bir sistemdir. Soğutma sisteminde bulunan sıvı sirkülasyon pompasıyla harekete geçerek, iç haznenin soğumasında ve transferin gerçekleşmesinde büyük katkı sağlar. Çalışma anında ısının dengede kalabilmesi için önemli bir parçadır.

Benzinli Motorlarda Soğutma İşlemi Nasıl Gerçekleşir ?

Motor iç haznesi çalışma anında ısı emerek, motora dönüş yapmaktadır. Benzinli motorlarda soğutma sistemi, fazla ısı emilmesine karşın sıvıyı soğutarak iç aksanlarda sirkülasyon yaratarak bir plaka üzerinden hava akımını gerçekleştirir.

·         Isı su radyatöründeki ince boruyla, aracın ön bölümünde bulunan ızgaraya ısınmış suyu aktarmaktadır.

·         Bu ırada lastik hortum içinden geçen suyun soğutulması için soğutma ve hava akımı sistemi devreye girecektir.

·         Isınan suyun ızgaraya ulaşmadan soğumaya başlaması sağlanarak, ısı emmek için motora dönen işlem tamamlanır ve tekrar su ısısı düşürülerek motor iç ısısı dengede kalır.


Araçtaki Soğutma Sisteminin Görevi Nedir ?

Motorun dengeli çalışması için aynı ısıda kalmasına yardımcıdır. Motor fazla ısınmaya giderse zarar görür ve iç haznedeki mekanizmaların da zarar görmesine neden olur. Bu nedenle benzinli araçlarda kullanılan soğutma sistemlerinde, egzozdan dışarı yanmamış yakıtın atılması, geriye kalanın da ısı enerjisi olarak kullanılması sağlanır.

Isı dengesini korumak ve aynı zamanda ısı enerjisini kullanmak için benzinli araçlarda kullanılan soğutma sistemleri, ısı değerlerinin değişmemesinde büyük rol oynamaktadır.

Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesinden çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir, www.otopazarla.com.