Benzin Kesici Nedir? Benzin Kesici Ne İse Yarar?

Sinan Tektaş

Benzin kesici nedir? Benzin kesicinin görevi nedir? Benzin kesici ne işe yarar ve nasıl çalışır?

Benzin kesici bir diğer adıyla benzin valfi, araç LPG moduna geçtiği anda benzini kesmek gibi basit bir mekanizma ile çalışır. Yeni teknoloji sıralı sistem araçlarda bulunmamaktadır. Benzin otomatiği ve karbüratör arasına monte edilen elektromanyetik valftir.

Eski araçlarda benzin kesici benzini kesmiyor ise anlık ya da kalıcı bir arıza söz konusu olabilir. Benzin kesici arızası gazdan benzine geçme esnasında tekleme gibi problemler yaratabileceği gibi aracın gazda iken de az da olsa benzin yakmasına sebebiyet verir. 

Kış aylarında motorun ısınması sonrasında gaza geçmesi sağlıklı olacağından belirtileri daha da kuvvetli bir şekilde baş gösterecektir.

Benzin Kesici Benzini Kesmiyorsa Ne Yapmalı?

Benzin Kesici Ne İse Yarar?


Aracın motoruna giden benzin hortumu benzin kesiciden çıkartılarak geçici olarak ucunun tıkanması sağlanır. Araçtaki tekleme gibi anormal belirtiler azalır ise, arızanın benzin kesici dolayısıyla olduğundan emin olunmuş olacaktır.

Benzini kesme problemi varsa valf tamamiyle bozulmuş demektir. Tamiri mümkün olmadığı gibi değişim maliyeti çok düşüktür. Ucuna bağlı hortumları çıkarmak suretiyle kendi başınıza değişim yapabilirsiniz. Özel bir ayar gerektirmez.

Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesinden çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir, www.otopazarla.com.