Şanzıman Çeşitleri Nelerdir?

Sinan Tektaş

 


Vites kutularına çeşitlere ayırırken bir çok açıdan değerlendirmek gerekir, bu sebeple; tarihsel gelişimine göre, yapılarına göre, çalışma prensiplerine göre, kumanda şekillerine göre vites kutularını çeşitlendirmek mümkündür.


Vites kutularında aracın çekiş sistemine göre iki temel gövde tasarımı vardır.

Klasik Vites Kutusu: Arkadan çekişli araçlarda, motor ve aktarma organlarının önden arkaya doğru boylamasına ard arda geldiği (dikey yerleşim) araçlarda kullanılır. 


Transaks (Önden Çekişli Şanzıman): Önden çekişli araçlarda, kaputun altında motorun enlemesine konumlandırıldığı (enine yerleşim) araçlarda kullanılır. Vites kutusu, diferansiyelle birlikte tek bir kutu içerisindedir. Enine yerleştirilmiş motorun arkasına monte edilmiştir, aks milleri direkt bu transmisyon kutusuna bağlanır. Şaft mili yoktur.Vites Kutusu Çeşitleri


1)Manuel Vites Kutuları

2)Yarı Otomatik Vites Kutuları (Çift Kavramalı)

3)Tam Otomatik Vites KutularıManuel Vites Kutuları


Klasik arkadan çekişli veya önden çekişli (transaks) tiptedirler. En çok kullanılan önden çekişli tip olan transaks şanzıman tipidir. Yıllar içerisindeki teknik gelişimine ve senkromeç tipine göre çeşitlendirilirse, manuel şanzıman çeşitleri:


1. Kayıcı dişli tip vites kutuları (eski tip, günümüzde kullanılmaz)

2. Kayıcı manşonlu (daimi iştirakli tip) vites kutuları (eski tip , günümüzde kullanılmaz)

2. Senkromençli vites kutuları (eski tip, bir önceki versiyon)

Yorumlar
Uyarı:
1.Yorum yaparken saygı çerçevesinden çıkmayın
2.Küfür Hakaret Siyasi propaganda içerikli yorum yapmak yasaktır.
3. Her ne şekilde olursa olsun, özel iletişim bilgilerinizi paylaşmayın, fark edildiğinde kesinlikte silinecektir, www.otopazarla.com.